Quantcast
Channel: News – Instytut Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego
Viewing all 1128 articles
Browse latest View live

Konferencja naukowa: “Humboldt-Kolleg – Metaphysics of Freedom?”, 29th till 31st of March 2017, Amsterdam

$
0
0

Informujemy, że w dniach 29-31 marca 2017 roku odbędzie się w Amsterdamie konferencja naukowa (Humboldt-Kolleg) pt.:

Metaphysics of Freedom? Kant’s Concept of Cosmological Freedom in Historical and Systematic Perspective /
Metaphysik der Freiheit? Kants kosmologischer Freiheitsbegriff in historischer und systematischer Perspektive.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie: http://clue.vu.nl/en/activities/humboldt-kolleg/index.aspx


Nowy termin dyżuru dr hab. Joanny Golińskiej-Pilarek

$
0
0

Dr hab. Joanna Golińska-Pilarek dyżuruje od 14.11.2016 w poniedziałki, w godz. 12:00-14:00, pok. 106.

Konferencja naukowa: “Filozofia i literatura”, 17.11.2016, UKSW

$
0
0

Zapraszamy na organizowany przez Wydział Filozofii Chrześcijańskiej i Koło Naukowe Studentów Filozofii – Warszawski Dzień Filozofii.
Jak co roku w Światowym Dniu Filozofii UNESCO organizujemy spotkanie rozmawiając na rożne filozoficzne tematy; tym razem: FILOZOFIA A LITERATURA
Kiedy? Konferencja odbędzie się 17 listopada 2016
Gdzie? Warszawa, Campus Uniwersytecki – ul. Wóycickiego 1/3, Budynek nr 23, sala nr 201
Godzina: 10:00
Wstęp wolny!
Prelegenci:
- ks. prof. dr hab. Jan SOCHOŃ (UKSW): Wprowadzenie w konferencję.
- prof. dr hab. Stefan CHWIN (Uniwersytet Gdański): Literatura i wyobraźnia filozoficzna.
- prof. dr hab. Robert PIŁAT (UKSW): Niepowściągliwość. Filozofia działania od Szekspira do Davidsona.
- prof. dr hab. Zofia ZARĘBIANKA (Uniwersytet Jagielloński): Filozofia rozproszona w wierszu. Warianty odniesień. Rekonesans.
- Ernest BRYLL (PEN Club): Poeta o filozofii…


PTF zaprosza na wykład dr. Piotra Kozaka: “Co to jest myślenie obrazami i jakie to ma znaczenia dla filozofii umysłu?”

$
0
0

Zarząd Oddziału Warszawskiego
Polskiego Towarzystwa Filozoficznego

serdecznie zaprasza
21 listopada 2016 roku, o godzinie 17:15
na wykład:

Co to jest myślenie obrazami i jakie to ma znaczenia dla filozofii umysłu?
Wykład wygłosi:
dr Piotr Kozak
(Instytut Filozofii UW)
Spotkanie odbędzie się w sali nr 4
Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego
przy Krakowskim Przedmieściu 3

Piotr Kozak (1983) – studiował filozofię i architekturę w Gdańsku, doktorat (2015) na Uniwersytecie Warszawskim. Autor książek “Wychować Boga. Estetyka antropologiczna Alexandra G. Baumgartena” (Warszawa 2013), “Co to jest myślenie?” (Warszawa 2015) oraz “Sztuka i myśl”. Kierownik grantu NCN SONATA: “Czym jest myślenie obrazami?” realizowanego na UW.

We współczesnej psychologii poznawczej przyjmuje się zazwyczaj, że myślenie obrazami jest jedną z uznanych form myślenia niewerbalnego. Dodatkowo przyjmuje się niekiedy, że myślenie obrazami jest konstytutywne dla praktyki artystycznej oraz towarzyszy nam w codziennych rozumowaniach praktycznych typu: „jeżeli stanę na krześle w ten sposób (obraz), wówczas będę mógł sięgnąć po narzędzia w ten sposób (obraz)”. Możemy również założyć, że myślenie obrazami jest powszechne w praktyce naukowej – zarówno w kontekście odkrycia naukowego, jak i komunikacji naukowej. Niekontrowersyjnym przykładem myślenia obrazami jest użycie diagramów w matematyce, czy posługiwanie się mapą.

Z jednej strony, możemy przyjąć, że myślenie obrazami stanowi pewną rozpowszechnioną i uznaną formę myślenia. Z drugiej strony, wydaje się, że wciąż dominuje pogląd, że poznawczy użytek z obrazów ma naturę wyłącznie psychologiczną, a nie epistemologiczną, to jest obrazy pełnią funkcję pomocniczą w poznaniu, ale nie posiadają samodzielnej wartości epistemologicznej. Rozumiem przez to tezę, że obrazy mogą byś środkiem lub narzędziem myślenia ułatwiającym zrozumienie pewnych abstrakcyjnych myśli, ale same nie stanowią niezależnej formy poznania, to jest takiej formy, która dostarcza nietrywialnej, nieosiągalnej innymi środkami informacji na temat danego obiektu poznania. W taki sam sposób możemy traktować posługiwanie się narzędziami jak kalkulator, czy liczenie na palcach jako środki pomocnicze w liczeniu, ale nie stanowiące samodzielnej formy myślenia. W przypadku liczenia kluczowa jest pewna abstrakcyjna operacja algebraiczna, która może jednak przyjąć swoją „wizualną” formę, np. w postaci układania klocków czy dodawania jabłek. Same układanie klocków, czy dodawanie jabłek nie stanowią jednak niezależnej formy myślenia, ale są środkami, za pomocą których się myśli. Analogicznie w filozofii umysłu możemy przyjąć, że istnieje pewien abstrakcyjny język myśli, który znajduje swój wyraz poprzez pewne reprezentacje symboliczne lub ikoniczne.

W ramach wystąpienia nie zamierzam rozstrzygać wymienionej kontrowersji. Przyjmuję jednak, że co najmniej prawdopodobna i warta obrony wydaje się teza, że myślenie obrazami może być niezależną formą myślenia, a już z pewnością prawdą jest, że jednym z wyzwań, przed którymi stoi współczesna filozofia umysłu, jest wykazanie lub zanegowanie, że myślenie obrazami może stanowić niezależną i pełnoprawną formę myślenia i wiedzy. W ramach wystąpienia chciałbym wskazać co najmniej dwa problemy, z którymi zmierzyć się muszą zwolennicy tezy o epistemologicznej autonomii myślenia obrazami: (1) problem epistemologicznej natury myślenia obrazami, tj. tego, czy i w jaki sposób myślenie obrazami może poszerzać naszą wiedzę; oraz (2) problem pojęciowy, tj. czy i w jaki sposób obrazy mogą stanowić formę myślenia, gdzie przez myślenie rozumie się m.in. zdolność do operowania pojęciami. Oba problemy są ze sobą dodatkowo powiązane w ten sposób, że rozwiązując problem pojęciowy daje się uzyskać odpowiedź na problem epistemologiczny, choć nie odwrotnie. Zakładam zatem, że pełnokrwiste wyjaśnienie natury myślenia obrazami wymaga uzyskania odpowiedzi na oba pytania.

Na zakończenie wystąpienia przedstawię wstępny szkic rozwiązania, na który składać się będzie zestaw hipotez roboczych dotyczących natury obrazów oraz pojęć. Będę argumentował, że ewentualne rozwiązanie przedstawionych przeze mnie problemów wymaga ponownego przyjrzenia się naszym intuicjom dotyczącym tego, czym są obrazy oraz pojęcia.
Zapraszamy!!!

Dyskusja o książce Anny Drabarek “Around the Lvov-Warsaw School”

Człowiek i medycyna – spotkania filozoficzne, Rotacyjny Dom Kultury, ul. Jazów 3/8

$
0
0

Człowiek i medycyna

Zapraszamy na dwa spotkania poświecone medycynie. Medycyna i lekarze pełni są częstokroć optymizmu. Mają poczucie, że wyleczeni ludzi jest tylko kwestią czasu i rozwoju nauki. Szczególne nadzieje wiążą więc z rozwojem techniki i genetyki. Celem ich zabiegów jest dla nich, przynajmniej teoretycznie, wyleczenie pacjenta. Pacjent z kolei także pragnie być zdrowy, zatem stosunki miedzy nim a lekarze, czy szerzej medycyną powinny być harmonijne. Tymczasem tak nie jest, a na pewno nie jest tak zawsze. Podczas tych zajęć spróbujemy zastanowić się nad tym, jak jedni i drudzy myślą lub mogą myśleć o chorobie, chorowaniu, leczeniu, życiu. Zastanowimy się, jakimi wartościami kierują się jedni i drudzy. Podczas zajęć planowane jest odwołanie się do m in. lektur polskich i obcych bioetyków i filozofów.

Terminy spotkań: 19 XI, 3 XII 2016, godz. 10.00-13.00.

Dla kogo: Dla wszystkich zainteresowanych.

Miejsce: Rotacyjny Dom Kultury, ul. Jazdów 3/8.

Wyniki konkursów NCN: Profesor Krzysztof Wójtowicz laureatem w konkursie OPUS 11

$
0
0

W dniu 15 listopada 2016 roku Narodowe Centrum Nauki opublikowało na swojej stronie listy rankingowe konkursów: OPUS 11, PRELUDIUM 11, SONATA 11 i POLONEZ 2.
W gronie laureatów konkursu OPUS 11 jest prof. dr hab. Krzysztof Wójtowicz.
Serdecznie gratulujemy!
Ogłoszenie o wynikach konkursów: https://www.ncn.gov.pl/aktualnosci/2016-11-14-opus11-sonata11-preludium11-polonez2-wyniki
Listy rankingowe są dostępne na stronie: https://www.ncn.gov.pl/konkursy/wyniki/2016-11-14-opus11-preludium11-sonata11-polonez2

Publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Krystyny Bieleckiej


Program VIII Jesiennej Konferencji Logiki pt. “Logika a modalność”, 22.11.2016, KUL

$
0
0

Katedra Logiki KUL organizuje w dniu 22 listopada 2016 roku w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie VIII Jesienną Konferencję Logiki pt. Logika a modalność.
Celem konferencji jest analiza problemów użyteczności logiki (systemów logiki, metod stosowanych w logice, rezultatów badawczych) dla analizy szeroko rozumianych modalności oraz filozoficznej doniosłości pojęć modalnych, funkcji jakie pełnią te pojęcia w języku, etc. Do udziału w Konferencji zapraszamy logików, filozofów i językoznawców.
Udział w konferencji jest bezpłatny.

VIII Jesienna Konferencja Logiki Logika a modalność – program
Szczegółowe informacje na stronie: http://www.kul.pl/logika-a-modalnosc-viii-jesienna-konferencja-logiki,art_62881.html

World Humanities Conference “Challenges and Responsibilities for a Planet in Transition”, Liège, 6th-12th August 2017

$
0
0


World Humanities Conference
Challenges and Responsibilities for a Planet in Transition

Liège, 6th-12th August 2017

CALL FOR PROPOSALS OF SYMPOSIA AND PAPERS

http://www.cipsh.net/submit/

“Kultura a rzeczywistość”– seminarium w ramach cyklu “Studia z realizmu spekulatywnego”

$
0
0

Spotkanie ma charakter otwarty dla wszystkich zainteresowanych aktualną refleksją nad rzeczywistością wyrosłą ze współczesnego nurtu filozoficznego – realizmu spekulatywnego. Odwaga myślicieli z nim związanych (m.in. Quentin Meillassoux, Graham Harman i L.R. Bryant) polega na tym, że w XXI wieku, po rozmyciu przedmiotu filozofii z jednej strony przez tzw. postmodernizm, a z drugiej przez nauki szczegółowe, nie boją się stawiania pytań podstawowych, słowem – uprawiają filozofię. Tematem spotkania będzie m.in. kondycja myślenia we współczesnej kulturze.

25 listopada 2016, godz. 16:00-19:30, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, ul. Pańska 3.

PROGRAM
16:00-17:30 – dr hab. Joanna Hańderek (UJ): wykład pt. “Co niesie realizm spekulatywny? – konsekwencje z perspektywy kultury”
17:30-18:00 – przerwa
18:00-19:30 – dr Mateusz Falkowski: warsztat na temat pracy “Po skończoności. Esej o koniecznej przygodności” Quentina Meillassoux
Moderator i organizator – mgr Jakub Tercz
Wstęp wolny
https://www.facebook.com/events/984083121697033/permalink/986922944746384/
https://realizmspekulatywny.wordpress.com/

Organizatorzy instytucjonalni: Instytut Filozofii UW oraz Studia z Realizmu Spekulatywnego
Gospodarz: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Partnerzy: KRONOS kwartalnik, Fundacja na Rzecz Myślenia im. Barbary Skargi oraz internetowy porta filozoficzny Machina Myśli

Dr hab. Joanna Hańderek – adiunkt w Instytucie Filozofii UJ. Zajmuje się: filozofią kultury i filozofią współczesności, ze szczególnym uwzględnieniem postkolonializmu, globalizacji i multikulturalizmu. Autorka „Metamorfozy i muzea”, „Czas i spotkanie”. Od 2013 roku organizuje cykl wykładów i spotkań poświęconych wykluczeniu „Kultura wykluczenia?”, oraz konferencji „Filozofia technologii”. Prezes stowarzyszenia „Rewersy kultury”, wykładowca akademicki, prowadzi również zajęcia dla licealistów, dla studentów III wieku, oraz cykl warsztatów dla młodzieży i dzieci CBBG UJ. Z kotką na kolanach pisze filozoficznego bloga https://handerekjoanna.wordpress.com/

Dr Mateusz Falkowski – filozof, autor książek: “Wisława. Kryteria sprzedajnej manifestacji” (razem z Markiem Sobczykiem, Warszawa 2013), “O maszynach. T. 1: wiek XVII a filozofia techniki” (Warszawa 2014), “Twórca i perspektywy” (Warszawa 2014). Uczy w Instytucie Kultury UJ, poznańskiej School of Form oraz na Wydziale „Artes Liberales” UW. Prezes Zarządu Fundacji na Rzecz Myślenia im. Barbary Skargi.

Trzecie spotkanie z cyklu „Cztery eseje o sztuce” Esej III: „Sztuka i myśl” dr. Piotra Kozaka

Odwołany dyżur prof. Mieszka Tałasiewicza (wtorek, 22.11.2016)

$
0
0

Prof. Mieszko Tałasiewicz odwołuje dyżur we wtorek – 22 listopada 2016 roku (z powodów służbowych). Wykład z Filozofii języka poprowadzi prof. Joanna Odrowąż-Sypniewska.

Zaproszenie na uroczyste odsłonięcie przez JM Rektora UW tablic nad wejściami do sal nr 102 i nr 4 w Instytucie Filozofii UW

Godziny dziekańskie w Instytucie Filozofii UW we wtorek – 29 listopada 2016; 12:45-15:00

$
0
0

Informujemy, że we wtorek – 29 listopada 2016 roku, od 12:45 do 15:00 zostały ustalone godziny dziekańskie w związku z uroczystością odsłonięcia tablic pamiątkowych z udziałem Władz Rektorskich UW.


KONKURS na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce, termin zgłoszeń: 30.11.2016

$
0
0

Do 30 listopada 2016 roku można zgłaszać kandydatów do 7. edycji konkursu INTERSTUDENT na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce. Chcemy nagrodzić zagranicznych studentów, którzy budują współpracę między kulturami i wzbogacają polskie środowisko akademickie. Konkurs organizuje Fundacja Edukacyjna Perspektywy w ramach programu “Study in Poland“.

W polskich uczelniach studiuje obecnie ponad 57 tysięcy obcokrajowców ze 150 krajów. To właśnie do nich kierowany jest konkurs INTERSTUDENT. Kapituła i internauci wybierają najlepszych spośród studentów zagranicznych studiujących w polskich uczelniach publicznych i niepublicznych, na studiach licencjackich, magisterskich i doktoranckich w języku polskim i językach obcych.

Szukamy ludzi, których działalność wzbogaca ich środowisko akademickie i wspiera wymianę kulturową. Warunkiem udziału w konkursie jest aktywność w lokalnym środowisku studenckim – kulturalna, społeczna, ekologiczna, sportowa, działania na rzecz wielokulturowości oraz dobre wyniki w nauce, czy też udział w ciekawych projektach badawczych.

Kandydatów zgłaszać mogą ich profesorowie, opiekunowie, władze uczelni, biura współpracy zagranicznej, samorządy studenckie, a także koleżanki i koledzy.

Z doświadczenia poprzednich edycji konkursu wiemy też, że zwycięzcy konkursu są znakomitymi “ambasadorami” uczelni, na których studiują oraz naszego kraju. Nagłośnienie konkursu i sylwetek laureatów przez media daje Uczelni znakomitą możliwość zaprezentowania swoich osiągnięć w procesie umiędzynarodowienia.

Konkurs INTERSTUDENT organizowany jest pod Honorowym Patronatem prof. dr. hab. inż. Jana Szmidta, przewodniczącego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich

Partnerami Konkursu są: Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Parlament Studentów RP i Krajowa Reprezentacja Doktorantów.
Gala Finałowa konkursu INTERSTUDENT odbędzie się w styczniu 2017 roku podczas konferencji “Studenci zagraniczni w Polsce”.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z poprzedniej edycji konkursu. ANKIETA KONKURSOWA (.doc, .pdf) Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30 listopada 2016 r.
Więcej na stronie: www.studyinpoland.pl/interstudent
Dodatkowych informacji udzielają:
Anna Wdowińska a.wdowinska@perspektywy.pl
Magdalena Chróstna m.chrostna@perspektywy.pl
Julia Łysik j.lysik@perspektywy.pl


Pismo Pani Prorektor Interstudent 2016

XXIX-te Odczyty poświęcone pamięci założyciela filozoficznej Szkoły Lwowsko-Warszawskiej Kazimierza Twardowskiego, 10-11.02.2017, Lwów

Sir Roger Penrose, światowej sławy fizyk, matematyk i filozof wygłosi dwa wykłady: w Krakowie i Warszawie

$
0
0

Szanowni Państwo,
Sir Roger Penrose, światowej sławy fizyk, matematyk i filozof wystąpi w przyszłym tygodniu na dwóch wykładach:
w Krakowie, 6 grudnia 2016, o godzinie 18:00 w Sali Auditorium Maximum UJ, ul. Krupnicza 33 (szczegóły tutaj: wykład sir Rogera Penrose’a)
– w Warszawie, 8 grudnia 2016, o godzinie 18:00, na Wydziale Fizyki UW w sali 0.03, ul. Pasteura 5
(jak dojechać)
Tematem obu wystąpień będzie jego nowa książka, Fashion, Faith, and Fantasy in the New Physics of the Universe, której polskie tłumaczenie ukaże się nakładem CCPress jesienią 2017 roku.

XVI Konferencja PTFen pt. “PYTANIE O METODĘ”, 2-3 XII 2016, Pałac Staszica w Warszawie

$
0
0

Zarząd Polskiego Towarzystwa Fenomenologicznego zaprasza na XVI Konferencję PTFen pt. PYTANIE O METODĘ.

Konferencja zorganizowana jest wspólnie przez Instytut Filozofii UW i Instytut Filozofii i Socjologii PAN.

Konferencja odbędzie się w dniach 2-3 grudnia 2016 roku, w Pałacu Staszica w Warszawie (ul. Nowy Świat 72).

Szczegóły w programie konferencji: PTFen 2016 Program


Odwołany dyżur dr hab. Joanny Golińskiej-Pilarek

$
0
0


Dr hab. Joanna Golińskia-Pilarek odwołuje dyżur w poniedziałek – 5 grudnia 2016 roku.

Viewing all 1128 articles
Browse latest View live