Zaproszenie na inaugurację roku akademickiego 2016/2017
Wyjazdy pracowników w celach szkoleniowych (Erasmus+) w roku akademickim 2016/2017
Informujemy, że w ramach programu Erasmus Plus organizowane są wyjazdy pracowników w celach szkoleniowych (STT). Zgłoszenia prosimy wysłać do dr hab. Tadeusza Ciecierskiego taci@uw.edu.pl w terminie do 24.10.2016 roku.
Szczegółowe informacje są dostępne na stronie BWZ UW: http://bwz.uw.edu.pl/erasmus-kraje-programu
Zasady 2016 Wyjazdy dydaktyczne nauczycieli akademickich w celach szkoleniowych (STT) w roku akademickim 2016-2017
Zasady 2016 Wyjazdy pracowników w celach szkoleniowych (STT) w roku akademickim 2016-2017
Formularz „Indywidualny program szkolenia – Staff Mobility for Training – Mobility Agreement”: SMT Mobility Agreement
Spotkanie dyskusyjne „Zrozumieć biednego” w ramach: „Rodzinna pamięć mniejszości”; Pracownia Filozoficznych Podstaw Komunikacji w IF UW
Czasem po prostu już nie mogę. Czego nie mogę znieść? Jak się zaczyna walić. Upomnienie za światło, upomnienie za gaz, upomnienie za to. W tym momencie ja przeczekuję… Ale po prostu jest to nie do zniesienia… Tego się psychicznie po prostu nie da wytrzymać. (bezrobotna, 47 lat)
W ramach Akcji Empatia, a dokładniej Akcji Współpraca Oparta na Empatii, zainicjowanej przez Grupę TROP, zapraszamy na spotkanie dyskusyjne „Zrozumieć biednego”. Odbędzie się ono w ramach konwersatorium „Rodzinna pamięć mniejszości” afiliowanego przy Pracowni Filozoficznych Podstaw Komunikacji w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Treścią spotkanie będzie zastanowienie się po pierwsze, nad miejscem biedy w publicznej debacie. Po drugie zaś, i to ważniejsze, zastanowieniem się nad tym, jak możliwa jest rozmowa ludzi, mających doświadczenie biedy i wielkiej biedy, z tymi, którzy o czymś takim ewentualnie jedynie czytali. Podstawą do dyskusji będą prace grupy socjologów skupionych wokół Elżbiety Tarkowskiej („Zrozumieć biednego. O dawnej i obecnej biedzie w Polsce”).
https://www.facebook.com/Wspolpraca.oparta.na.empatii/?fref=ts
Miejsce spotkania: Instytut Filozofii UW, ul. Krakowskie Przedmieście 3, sala 108, p. I.
Czas spotkania: 27 IX 2016, godz. 17:30-19:00.
Serdecznie zapraszamy!
Program studiów doktoranckich w Instytucie Filozofii UW od 01.10.2016
Zaproszenie na seminarium dr Gabrieli Kurylewicz “Platońska Filozofia Muzyki”, Piwnica Artystyczna Kurylewiczów, Rynek Starego Miasta 19
Publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgra Pawła Polita
Oferta pracy asystenta naukowego w projekcie NCN
Do pobrania: 2016_plakat_permissions_postdoc
Stypendium dla młodych uczonych – program START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej – na 2017 rok
Informujemy, że 31 października 2016 roku upływa termin składania wniosków o przyznanie stypendium dla młodych uczonych – program START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej – na 2017 rok (dla młodych pracowników (do 30 roku życia).
Stypendium START może być przyznane tylko jeden raz.
Laureaci programu START mają także możliwość otrzymania stypendium wyjazdowego na pobyt w jednym lub dwóch ośrodkach badawczych za granicą. Wyjazdy te służą nawiązaniu współpracy oraz poznaniu metod pracy badawczej w tych ośrodkach. Osoby te zostaną wybrane spośród laureatów, którzy zgłosili chęć odbycia takiego wyjazdu we wniosku o stypendium oraz załączyli wymagane dokumenty (opisane w Regulaminie i Instrukcji przygotowania wniosku).
Wysokość stypendium w poprzednich latach wynosiła 28 000 zł. W najbliższym konkursie Fundacja przyzna ok. 130 rocznych stypendiów.
Wniosek (wraz z wymaganymi załącznikami) podpisany przez kandydata, jego opiekuna naukowego, dziekana/dyrektora jednostki UW należy złożyć w Biurze Obsługi Badań w terminie do 21 października 2016 roku celem uzyskania podpisu Rektora.
Dodatkowych informacji udziela p. Monika Brzezińska tel.: 22 55 24 200; e-mail: Monika.Brzezinska@adm.uw.edu.pl
Regulamin programu START – stypendia dla młodych uczonych Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz Instrukcja przygotowania wniosku i realizacji stypendium w programie START 2017 Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w wersji elektronicznej znajdują się pod adresem: www.fnp.org.pl/oferta/start/ oraz http://bob.uw.edu.pl.
Poniżej znajdą Państwo pismo Prorektora ds. naukowych, dr hab. Macieja Duszczyka.
Z wyrazami szacunku,
Biuro Obsługi Badań
Stypendium START pismo Prorektora ds naukowych dr hab Macieja Duszczyka
Konferencja naukowa: “Myśl metafizyczna Wschodu i Zachodu”, 10-11.X.2016, Akademia Ignatianum w Krakowie.
Koło Naukowe Filozofii Antropologicznej działające w Instytucie Filozofii UW zaprasza na konferencję naukową pt. „Myśl metafizyczna Wschodu i Zachodu. Ex oriente lux, ex occidente lex”, organizowaną w dniach 10-11 października 2016 roku w Akademii Ignatianum w Krakowie.
Link do strony www wydarzenia: Konferencja Naukowa Koła Naukowego Filozofii Antropologicznej Uniwersytetu Warszawskiego.
Konferencja naukowa: “Obcość, inność, wykluczenie”, 9-11.XII.2016, UJ Kraków
Zapraszamy do wysyłania abstraktów na ogólnopolską konferencję naukową “Obcość, inność, wykluczenie”, współorganizowaną przez Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Ośrodek Badawczy Facta Ficta.
Na abstrakty organizatorzy będą czekać do 10 listopada 2016 roku pod adresem seminariumksenologiczne@gmail.com Szczegóły organizacyjne znajdują się poniżej oraz na stronie seminariumksenologiczne.wordpress.com
Ośrodek Badawczy Facta Ficta | Facta Ficta Research Centre
Stachiewicza 35 b/30 31-328 Kraków
tel.: (+48) 694 019 40
email: contact@factaficta.org
factaficta.org
International conference: “50 Shades of Popular Culture”, 20-23.II.2017, Kraków
Dear Academics, Scholars, and Colleagues,
please be invited for the 2nd edition of the international conference “50 Shades of Popular Culture” to be held from 20th to 23rd February 2017 in Kraków, Poland.
To register for the conference, please sent (in an editable format, .doc, or .docx.) 600-words abstracts featuring (1) the title of presentation, (2) a concise bio-note, (3) current affiliation, and (4) all necessary contact information (official email address & phone number) at 50shadesofpopculture@gmail.com by December 15th 2016.
All the details may be found at the official conference website 50shadesofpopculture.wordpress.com
All questions regarding the registration or organisation problems please forward at
50shadesofpopculture@gmail.com
Ośrodek Badawczy Facta Ficta | Facta Ficta Research Centre
Stachiewicza 35 b/30 31-328 Kraków
tel.: (+48) 694 019 40
email: contact@factaficta.org
factaficta.org
Konferencja naukowa: “Etyczne i społeczne aspekty parametryzacji w nauce”, 28-29.X.2016, Pałac Staszica w Warszawie
Do pobrania: Etyczne i społeczne aspekty parametryzacji w nauce – program
Szczegółowe informacje na stronie: http://ken.pan.pl/index.php/zapowiedzi
Wyjazdy nauczycieli akademickich w celu prowadzenia zajęć (STA) w ramach programu Erasmus
Szanowni Państwo,
Biuro Współpracy z Zagranicą ogłosiło zasady kwalifikacji nauczycieli akademickich na wyjazdy w celach prowadzenia zajęć w ramach programu Erasmus Plus. W związku z tym chciałem zaprosić Państwa do składnia wniosków.
Wyjazdy takie umożliwiają odwiedzenie uczelni partnerskiej z krótkim cyklem wykładów. Obecnie umowa obejmuje 22 ośrodki w całej Europie (w najbliższym czasie lista ta wzbogaci się prawdopodobnie o Uniwersytet w Barcelonie).
Poniżej mogą Państwo znaleźć:
1) Zasady kwalifikacji nauczycieli akademickich ogłoszone przez BWZ: 2016_zasady_STA
2) Taryfikator 2016/2017
3) Listę uczelni partnerskich (na te uczelnie można wyjeżdżać w ramach umów dwustronnych): lista uczelni
4) Szablon tzw. Staff Mobility Agreement: Staff-Mobility-Agreement-teaching_integr_2016
5) Informator “Krok po kroku” – można w nim znaleźć wytyczne nt. tego, jak składać wniosek: krokpokroku_2016/2017
Procedura zgłaszania chęci wyjazdu wygląda w sposób następujący:
1) Kontaktują się Państwo z uczelnią partnerską, na którą chcieliby Państwo pojechać i w porozumieniu z nią wypełniają Państwo Staff Mobility Agreement,
2) Skan, kopię lub oryginał Staff Mobility Agreement podpisanego i podstemplowanego przez uczelnię partnerską przekazują Państwo do mnie (pocztą elektroniczną na adres: taci@uw.edu.pl lub poprzez wrzucenie do skrzynki korespondencyjnej w instytucie) do dnia 24 października 2016 roku.
W razie jakichkolwiek pytań (np. dotyczących kontaktu z konkretną uczelnią partnerską, służę tu pomocą) proszę o kontakt pocztą elektroniczną.
z poważaniem,
Tadeusz Ciecierski
(koordynator ds. programu Erasmus w IF UW)
Zaproszenie na warsztaty edukacyjno-szkoleniowe Fundacji eFkropka: Otwarte Seminaria Filozoficzno-Psychiatryczne
Szanowni Państwo,
Po raz kolejny Otwarte Seminaria Filozoficzno-Psychiatryczne obejmują patronatem warsztaty organizowane przez Fundację eFkropka. Bazując na wcześniejszych wspólnych doświadczeniach warsztatowych z całą odpowiedzialnością polecamy Państwu i wspieramy inicjatywę warsztatów inicjowanych przez Ekspertów przez doświadczenie w ramach projektu: “Razem wbrew stereotypom”. Zapraszamy do udziału osoby, które jeszcze w warsztatach nie uczestniczyły.
Warsztaty odbędą się 20-go października w Warsztacie Warszawskim przy pl. Konstytucji 4 w godzinach 11:00 – 14:00. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.
Zapisy dokonywane są pod adresem: https://warsztatfkropka.konfeo.com/pl/groups
W przypadku jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu z: kparzuchowska@wp.pl – organizatorką wydarzenia z ramienia Fundacji eFkropka. Prosimy o nie przesyłanie informacji na niniejszy adres mailowy.
Planowane spotkanie nie jest dedykowane żadnej konkretnej grupie docelowej, nie wymaga zatem specjalnych kompetencji poza zachowaniem otwartej głowy, chęci do aktywnej pracy oraz szczerej postawy.
Niżej zamieszczamy kilka słów o Warsztacie.
Łączymy ukłony i zapraszamy,
Zespół OSF-P
CO: Warsztat usprawniający kompetencje w kontakcie z osobami chorymi psychicznie
KTO: Edukatorzy z Fundacji eF kropka.
Edukatorzy to osoby po kryzysie psychicznym, które zaczynają mówić „własnym głosem” i w swoim imieniu. Występują na konferencjach dla profesjonalistów i dzielą się swoim doświadczeniem, są obecni w instytucjach podejmujących decyzje na temat opieki psychiatrycznej w Polsce (Sejm, Rada Rozwoju przy Prezydencie Polski).
Wspólnie stworzyliśmy szkolenie w formie warsztatów dla urzędów, służby zdrowia, nauczycieli, policji kleru, mediów itp. Warsztaty te prowadzą osoby z doświadczeniem choroby psychicznej we współpracy z Fundacją eF kropka. Liczymy na zmianę wizerunku osób leczących się psychiatrycznie i na ich szerszą integrację społeczną.
JAK: Oferujemy różne ciekawe metody aktywizujące i wspomagające pracę indywidualną i grupową, m.in.: wykład, pracę na skojarzenia, odwoływanie się do własnych doświadczeń i przyswajanie nowej wiedzy w interesujący sposób. Zapewniamy opiekę merytoryczną eksperta przez edukację: psychiatry dr Joanny Krzyżanowskiej-Zbuckiej oraz wiedzę z pierwszej ręki ekspertów przez doświadczenie – osób po kryzysach psychicznych.
JAK DŁUGO: Szkolenie będzie trwało 3 godziny
KORZYŚCI:
1. Oferujemy przede wszystkim usprawnienie kontaktu i umiejętności komunikacyjnych z osobami chorującymi
2. Podpowiadamy jak radzić sobie w trudnych sytuacjach
3. Pokażemy dlaczego nie warto ulegać stereotypom
4. Uwrażliwiamy na tematykę osób chorych psychicznie
5. Pokażemy, że osoby chore psychicznie są dyskryminowane i ze często są to osoby z naszego bliskiego otoczenia, a także osoby znane ze świata, polityki i kultury.
Serdecznie zapraszamy na warsztat i mamy nadzieje ze przyniesie państwu wiele korzyści nie tylko w życiu zawodowym ale i codziennym.
Fundacja eFkropka
https://www.facebook.com/fundacjaefkropka/?fref=ts
http://www.ef.org.pl/
Otwarte Seminaria Filozoficzno-Psychiatryczne
http://vosfplublin.wixsite.com/vosfplublin
https://www.facebook.com/otwarteseminariafilozoficznopsychiatryczne
https://www.facebook.com/events/619834344850567/
WARSZTAT WARSZAWSKI
Centrum Komunikacji Społecznej
Urząd m.st. Warszawy
oraz Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, pl. Konstytucji 4, 00-552 Warszawa
Nowe wzory umów obowiązujące od 01.10.2016
Informujemy, że od 1 października 2016 roku obowiązuj nowe wzory umów. Uwaga: umowa o dzieło każdorazowo wymaga akceptacji Radcy Prawnego UW.
Nowe druki są dostępne na naszej stronie: http://www.filozofia.uw.edu.pl/badania-i-konferencje/zasady-finasowania-badan-w-if-uw/ogolne-zasady-obslugi-projektow-badawczych/
oraz na stronie WFiS UW: http://wfis.uw.edu.pl/sekcja-badan/informacje-dotyczace-umow-zawieranych-z-osobami-fizycznymi/
Zmiana dyżuru dr hab. Jakuba Kloc-Konkołowicza – Dyrektora IF UW we wtorek – 13.10.2016
Dr hab. Jakub Kloc-Konkołowicz - Dyrektor Instytutu Filozofii UW, przesuwa dyżur we wtorek (11.10.2016) na godz. 14.45-16.15, pok. 106.
PTF zaprosza na wykład: “O błędach epistemicznych i moralnych w dziedzinie zdrowia”, 17.10.2016, godz. 17:15, sala 4, IF UW
Zarząd Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Filozoficznego
serdecznie zaprasza
17 października 2016 roku o godzinie 17:15 na wykład:
O błędach epistemicznych i moralnych w dziedzinie zdrowia
wykład wygłosi mgr Jakub Zawiła-Niedźwiecki
(Zakład Etyki, Centrum Bioetyki i Bioprawa, Instytut Filozofii UW)
Spotkanie odbędzie się w sali nr 4 w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego
ul. Krakowskie Przedmieście 3
Jakub Zawiła-Niedźwiecki - filozof i bioetyk; doktorant i asystent naukowy w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Sekretarz redakcji czasopisma naukowego Etyka. Obecnie zajmuje się głównie problemami granic kompetencji decyzyjnej pacjentów i normatywnymi standardami podejmowania decyzji zastępczych. Interesuje się także ruchami antynaukowymi i irracjonalnymi, w szczególności w odniesieniu do medycyny, np. tzw. „medycyną alternatywną” – zarówno z punktu widzenia etyki, jak i epistemologii. Autor pierwszego tłumaczenia na język polski głównego dzieła Josepha Butlera „Piętnaście kazań”.
Szacuje się, że w Polsce działa ponad 100 tys. różnego typu znachorów, szamanów i wiedźm, także liczni lekarze i posiadacze stopni naukowych zajmują się działalnością o podobnym charakterze. Specjaliści zdrowia publicznego ostrzegają przed rosnącym oporem wobec profilaktyki chorób epidemicznych. W moim wystąpieniu przedstawię błędy epistemiczne stojące u podstaw tej sytuacji i analizę dysfunkcjonalnych schematów poznawczych, a w dalszej części pokażę konsekwencje moralne dla różnych grup interesariuszy w społeczeństwie. W toku wykładu omówię koncepcję „nauki zdziczałej” Neila Levy’ego, w opozycji do paradygmatu praktyki opartej na dowodach (EBP) i wartościach (VBP). Następnie omówię konsekwencje etyczne dla czterech grup interesariuszy społecznych: pacjentów, „znachorów”, profesjonalistów medycznych i osób odpowiedzialnych za zdrowie publiczne. W świetle badań w ramach nauk społecznych dotyczących omawianych zjawisk zaproponuję sugestie zmian w praktyce moralnej dotyczącej zdrowia opierając się o standardowe zaplecze teoretyczne etyki medycznej. Na zakończenie pokażę kilka przykładów innych dziedzin, w których można zastosować podobne uwagi.
Uroczystość wręczenia pierwszego Honorowego Stypendium im Leszka Kołakowskiego, 25.10.2016, UW
Szanowni Państwo,
Prezes zarządu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej prof. Maciej Żylicz oraz JM Rektor UW prof. Marcin Pałys serdecznie zapraszają na uroczystość wręczenia pierwszego Honorowego Stypendium im Leszka Kołakowskiego doktorowi Dmitriemu Levitinowi – historykowi idei i historykowi filozofii z Uniwersytetu Oksfordzkiego.
Podczas uroczystości dr Levitin wygłosi wykład pt. Why did Newton become a heretic?
Uroczystość odbędzie się 25 października 2016 roku w godzinach 12:00-13:30 w sali Senatu Pałacu Kazimierzowskiego, kampus główny UW, ul Krakowskie Przedmieście 26/28.
Wydarzenie jest elementem obchodów 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego.
Zapewniamy tłumaczenie symultaniczne polsko-angielskie.
R.S.V.P. do dn. 20.10.2016 na adres zaproszenia@fnp org pl, tel 22 845 95 00
Więcej informacji o programie stypendialnym Fundacji i pierwszym laureacie stypendium znajdą Państwo tutaj:
http://www fnp org pl/oferta/honorowe-stypendium-im-leszka-kolakowskiego/
Zofia Matejewska
Główny specjalista ds informacji i promocji
Senior Public Relations Officer
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej
I. Krasickiego 20/22, 02-611 Warszawa
www fnp org pl
Odwołanie dyżuru dr hab. Joanny Golińskiej-Pilarek
Dr hab. Joanna Golińska-Pilarek – Zastępca Dyrektora ds. badań i współpracy odwołuje dyżur w czwartek (13.10.2016) z powodu choroby.
Oferta stypendialna Instytutu Nauk o Człowieku z Wiednia (Institut für die Wissenschaften vom Menschen, IWM) dla studentów z Polski
Szanowni Państwo,
w imieniu Ambasady Austrii informujemy o ofercie stypendialnej Instytutu Nauk o Człowieku z Wiednia (Institut für die Wissenschaften vom Menschen, IWM) skierowanej do studentów z Polski. Krótki opis obu programów w języku angielskim:
Bronislaw Geremek Fellowship 2017/2018 for younger Polish scholars
Deadline for application: December 1, 2016
The program will enable a Polish junior researcher to work on a research project of her/his choice at the IWM. The fellowship is open to all academic disciplines in the humanities and social sciences. The Fellow will spend 10 months from September 2017 to June 2018 at the IWM and work in residence. The Junior Visiting Fellow will receive a stipend of EUR 1,800 per month and is provided with office space, access to e-mail and internet, research and administrative facilities as well as other services free of charge.
Please visit http://www.iwm.at/fellowships/geremek/ to see all relevant details about eligibility, application procedure etc.
Józef Tischner Fellowship 2017 for younger Polish or Polish-American scholars
Deadline for application: December 1, 2016
This fellowship program is open to all academic disciplines in the humanities and social sciences. The Józef Tischner Fellow will be invited to spend a six-month term from July to December 2017 at the IWM and receive a stipend of EUR 1,800 per month to cover all expenses related to the stay in Vienna. In addition, the IWM provides her/him with office space, access to e-mail and internet, research and administrative facilities as well as other services free of charge.
Please visit http://www.iwm.at/fellowships/tischner/ to see all relevant details about eligibility, application procedure etc.
Aleksandra Radziwon
Public Diplomacy | Specjalista ds. dyplomacji publicznej |
Public Diplomacy Officer
Österreichische Botschaft Warschau | Ambasada Austrii w Warszawie | Austrian Embassy Warsaw
Office: +48 22 841 00 81 (-26) | aleksandra.radziwon@bmeia.gv.at
www.ambasadaaustrii.pl | www.facebook.at/Aussenministerium | twitter.com/MFA_Austria